nice big nipples and big big boobs and pussy videos indiansexmovies.mobi filho da puta vou comer seu cu arrombado do caralho babe porn indian desi actress short and hot nude bold photos
Skip to main content
healthblog

Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me melasën

By 7 de January de 2023January 11th, 2023No Comments

Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me melasën

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishme për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Molasa është një ëmbëlsues. Disa burime pretendojnë se është më e shëndetshme se sheqeri.

Ekzistojnë disa lloje të melasë, secila me veti paksa të ndryshme.

Disa njerëz besojnë se melasa është më e dobishme për trupin sesa sheqeri, por çfarë thotë hulumtimi?

Ky artikull merr një vështrim të ngushtë në melasë, përfshirë llojet, përdorimet, ushqimet dhe përfitimet e tij.

isfarë është melasë?

Molasa është një shurup i trashë që njerëzit përdorin si ëmbëlsues. Isshtë një nënprodukt i procesit të krijimit të sheqerit, dhe vjen nga kallami i sheqerit të grimcuar ose panxhar sheqeri.

Së pari, prodhuesit shtypin kallam sheqeri ose panxhar sheqeri për të nxjerrë lëngun. Ata pastaj ziejnë lëngun për të formuar kristale sheqeri. Melasat janë shurupi i trashë, kafe i mbetur, pasi të heqin kristalet nga lëngu.

Prodhuesit përsërisin këtë proces disa herë, dhe çdo herë, prodhohet një lloj i ndryshëm i melasë.

Molasa është në dispozicion për të blerë në dyqanet e ushqimit shëndetësor dhe në internet.

në fund të fundit: Melasat janë një produkt i procesit të bërjes së sheqerit, dhe vjen nga kallami i sheqerit ose panxhari i sheqerit.

Llojet

Llojet e ndryshme të melasë ndryshojnë në ngjyrën, konsistencën, aromën dhe përmbajtjen e sheqerit.

melasa të lehta

Ky është shurupi i prodhuar nga vlimi i parë. Ka ngjyrën më të lehtë dhe shijen më të ëmbël. Njerëzit zakonisht e përdorin atë në pjekje.

Melasa të errëta

Kjo prodhohet nga zierja e dytë. Isshtë më e trashë, më e errët dhe më pak e ëmbël. Njerëzit mund ta përdorin atë në pjekje, por i jep ushqime një ngjyrë dhe aromë të veçantë.

melasa e zezë

Ky shurup prodhohet nga zierja e tretë. Typeshtë lloji më i trashë dhe më i errët i melasë dhe ka tendencë të ketë një shije të hidhur.

Melasat e BlackStrap janë gjithashtu forma më e përqendruar, dhe përmban më shumë vitamina dhe minerale. Për këtë arsye, disa burime thonë se ajo ka përfitimet më të mëdha shëndetësore.

melasë e pakontrolluar dhe të sulfuruar

melasë e etiketuar "e sulfuruar" përmban dioksid të shtuar të squfurit, i cili vepron si një konservues, duke parandaluar që melasët të prishin.

Varieteteve të sulfuara kanë tendencë të jenë më pak të ëmbla sesa varietetet e pakontrolluara.

Llojet e tjera

Prodhuesit gjithashtu mund të bëjnë melasë nga sorghumi, shegët, karoba dhe datat.

Linja e poshtme: Ekzistojnë disa lloje të melasë, duke përfshirë dritën, të errëta dhe blackstrap. Secila ka veti të ndryshme.

ushqimi

Për dallim nga sheqeri i rafinuar, melasët përmban disa vitamina dhe minerale (1).

Një lugë gjelle – 20 gram (g) – melasë përmban sasitë e mëposhtme të vlerave tuaja ditore të secilës lëndë ushqyese:

  • Mangani: 13%
  • Magnezi: 12%
  • bakri: 11%
  • Vitamina B-6: 8%
  • Selenium: 6%
  • Kalium: 6%
  • Hekuri: 5%
  • Kalciumi: 3%

Një lugë gjelle gjithashtu përmban rreth 58 kalori, të gjitha vijnë nga carbs – Kryesisht sheqer.

Përveç që përmban vitamina dhe minerale, melasë është shumë e lartë në sheqer. Në tepricë, sheqeri mund të jetë shumë i dëmshëm për shëndetin tuaj.

Marrja e tepërt e sheqerit ka qenë e lidhur me disa nga problemet më të mëdha shëndetësore në botë, përfshirë mbipesha, diabeti tip 2 dhe sëmundjet e zemrës (2, 3, 4).

Nutricionistët nuk rekomandojnë që njerëzit të fillojnë të hanë melasë për lëndët ushqyese sepse përmbajtja e tij e sheqerit është aq e lartë. Mënyra më e mirë për të marrë këto lëndë ushqyese është duke ngrënë ushqime të tëra.

Sidoqoftë, nëse do të hani sheqer sidoqoftë, melasë ka të ngjarë një alternative më e shëndetshme.

Linja e poshtme: Molasa përmban disa lëndë ushqyese dhe është mjaft e lartë në minerale. Sidoqoftë, nuk është burimi më i shëndetshëm i këtyre lëndëve ushqyese sepse përmban kaq shumë sheqer.

Përfitimet e mundshme

Hulumtimi i kufizuar në lidhje me efektet shëndetësore të melasë është në dispozicion. Sidoqoftë, studiuesit kanë lidhur lëndët ushqyese në shurup me disa përfitime shëndetësore.

Shëndeti i kockave

Molasa është një burim i mirë i hekurit, selenit dhe bakrit, të gjitha këto ndihmojnë në mirëmbajtjen e kockave të shëndetshme (5).

Shurupi gjithashtu përmban disa kalcium, i cili luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e kockave dhe parandalimin e osteoporozës (6).

Sidoqoftë, burime të tjera ushqimore të shëndetshme të këtyre mineraleve janë gjerësisht të disponueshme. Këto përfshijnë arra, fara dhe produkte të qumështit. Njerëzit nuk duhet të mbështeten në melasë si burim për këto lëndë ushqyese.

Shëndeti i zemrës

Molasa është një burim i mirë i kaliumit, i cili promovon presionin e shëndetshëm të gjakut dhe ndihmon në ruajtjen e shëndetit të zemrës (7).

Megjithëse studiuesit nuk kanë studiuar efektet e melasë në zemër tek njerëzit, studimet tek kafshët tregojnë se plotësimi i dietës me melasë mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të lipoproteinës me densitet harmoniqhealth.com të lartë (HDL), ose "mirë", kolesterol (8).

Nivelet e shëndetshme të kolesterolit HDL mund të mbrojnë nga sëmundjet e zemrës dhe goditjet.

Sidoqoftë, asnjë provë nuk sugjeron që melasë do të ketë të njëjtat përfitime te njerëzit.

Sheqeri në gjak

Njerëzit me kontroll të dobët të sheqerit në gjak duhet të kufizojnë marrjen e tyre të të gjitha formave të sheqerit, përfshirë melasën. Thënë kjo, melasë mund të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak tek të rriturit e shëndetshëm në një dietë të lartë karboni.

Një studim zbuloi se ngrënia e tij së bashku me ushqimet që përmbajnë carbs rezultuan në nivelin më të ulët të sheqerit në gjak dhe insulinës sesa thjesht të hani ushqimet më vete (9).

Kjo tha, Molasses ka një vlerësim të ngjashëm të indeksit të glicemisë me sheqerin e rafinuar. Indeksi i glicemisë mat sa shpejt ushqimet specifike rritin nivelin e sheqerit në gjak.

Njerëzit me diabet mund të përfitojnë nga përdorimi i një ëmbëlsuesi me kalori të ulët, siç është Stevia ose Erythritol.

Antioksidantët

Sipas hulumtimit, melasët e zezë përmban më shumë antioksidantë sesa mjalti dhe ëmbëlsuesit e tjerë natyralë, duke përfshirë shurupin e panjës dhe nektarin agave (10). Studimet

tregojnë gjithashtu se këto antioksidantë mund të ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidues i lidhur me kancerin dhe sëmundjet e tjera (11).

Linja e poshtme: Molasa përmban disa lëndë ushqyese që ofrojnë përfitime shëndetësore. Ai gjithashtu përmban më shumë antioksidantë sesa ëmbëlsuesit e tjerë të zakonshëm.

Efektet anësore

Molasa është e sigurt për shumicën e njerëzve, nëse e konsumojnë atë në moderim.

Ndërsa melasët mund të jenë një alternative e mirë për sheqerin e rafinuar, konsumimi i shumë nga çdo sheqer i shtuar mund të ketë efekte të dëmshme. Efektet mund të jenë veçanërisht të dëmshme për njerëzit me diabet.

Gjithashtu, melasët mund të shkaktojnë probleme të tretjes. Konsumimi i sasive të mëdha mund të shkaktojë jashtëqitje të lirshme ose diarre.

Njerëzit me sindromë të zorrës së irrituar ose forma të tjera të shqetësimit të tretjes mund të dëshirojnë të shmangin këtë shurup.

në fund të fundit: Melasat janë zakonisht të sigurta, por konsumojeni atë në moderim. Mund të jetë një ide e mirë për njerëzit me diabet ose çështje të tretjes për ta shmangur atë.

Molasa kundrejt sheqerit

Molasa përmban disa lëndë ushqyese dhe antioksidantë të rëndësishëm, duke e bërë atë një mundësi më të shëndetshme sesa sheqeri i rafinuar.

Sidoqoftë, ajo ende përmban nivele të larta sheqeri, të cilat mund të jenë të dëmshme kur konsumohen në tepricë.

Përmbledhje

Molasa përmban më shumë lëndë ushqyese sesa sheqeri i rafinuar.

Të gjitha gjërat e konsideruara: Ndërsa melasët duket se janë një version pak më pak i dëmshëm i sheqerit, ai ende mund të ketë efekte negative shëndetësore.

Kushdo që konsumon melasë duhet ta bëjë këtë në moderim, duke pasur parasysh që një shërbim është 1 lugë gjelle, ose 20 g.

  • Ushqyerja/dieta
  • Obeziteti/humbja e peshës/Fitnes

Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e shqyrtuara nga kolegët, Institucionet e kërkimit akademik, dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.

Hit enter to search or ESC to close